20 kwietnia 2021

Prelegenci

Dr Łukasz Adamski

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Zrozumienia
Zajmuje się m.in. problematyką stosunków polsko-ukraińskich oraz polsko-rosyjskich w wymiarze historycznym i współczesnym.

Prof. Jerzy Borzęcki

University of Toronto (Mississauga)
Prof. Borzęcki jest autorem monografii traktatu ryskiego wydanej przez Yale University Press, której polskie tłumaczenie otrzymało wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2013.

Dr Estelle Bunout

Uniwersytet Luksemburski
W swoich badaniach dr Bunout zajmuje się m.in. historią ekspertów od Europy Wschodniej w Niemczech i w Polsce w latach 1918-1972.

Dr Kinga Czechowska

Instytut Pamięci Narodowej (Bydgoszcz)
Do zainteresowań badawczych mgr Czechowskiej należą historia dyplomacji oraz historia Żydów.

Prof. Isabelle Davion

Université Paris Sorbonne
Zainteresowania naukowe prof. Davion obejmują historię dyplomatyczno-strategiczną, historię stosunków międzynarodowych, historię wojen oraz współczesną historię świata germańskiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

Prof. Frédéric Dessberg

University Paris 1 Panthéon Sorbonne
Prof. Dessberg interesuje się francuską polityką zagraniczną, w szczególności w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej w okresie międzywojennym.

Dr Mateusz Drozdowski

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Do zainteresowań naukowych dra Drozdowskiego należą historia Krakowa oraz historia kształtowania się polskiej państwowości w latach 1917 – 1922.

Prof. Paweł Duber

Nottingham Trent University
Zainteresowania naukowe prof. Dubra to przede wszystkim problem pamięci zbiorowej i polityki historycznej we współczesnych stosunkach międzynarodowych.

Prof. Maciej Franz

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Prof. Franz swoje zainteresowania koncentruje wokół kwestii wojskowości XVI-XVII wieku, szczególnie wojskowości kozackiej, idei państwa kozackiego na ziemiach ukrainnych a także dziejów ziem ukrainnych od XVI do XX wieku.

Prof. Maciej Górny

Instytut Historii PAN
Prof. Górny interesuje się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX w. oraz historią nauki.

Dr Maciej Grabski

Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie
Do głównych zainteresowań badawczych dra Grabskiego należą: relacje polsko-rosyjskie w II połowie XIX i na początku XX wieku; stosunki narodowościowe, społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne na tzw. Ziemiach Zabranych oraz badania nad dziejami prasy i analizie zawartości prasy.

Prof. Krzysztof Kania

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Do zainteresowań naukowych prof. Kani należą historia dyplomacji w I połowie XX w. oraz dzieje polskiej emigracji niepodległościowej.

Prof. Julia Kantor

Instytut Historii Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu
Do zainteresowań badawczych prof. Kantor należy historia stosunków międzynarodowych w okresie międzywojennym, a także polityka kulturowa i pamięci w Europie Wschodniej i obszarze post-sowieckim.

Dr Krzysztof Kloc

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Do zainteresowań naukowych dra Kloca należą historia dyplomacji I poł. XX wieku, dzieje polskiej irredenty XIX i XX w., a także losy obozu piłsudczykowskiego.

mgr Tomasz Korban

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Jego zainteresowania badawcze obejmują historię PRL, ze szczególnym uwzględnieniem dyplomacji i polskiej emigracji.

Prof. Marek Kornat

Instytut Historii PAN
W ramach pracy naukowej zajmuje się m.in. historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX wieku.

Prof. John J. Kulczycki

University of Illinois (Chicago)
Prof. Kulczycki specjalizuje się w najnowszej historii Europy Środkowo-Wschodniej, z naciskiem na stosunki polsko-niemieckie i nacjonalizm.

Prof. Ēriks Jēkabsons

Uniwersytet Łotwy w Rydze
Zajmuje się najnowszą historią Łotwy, historią wojska łotewskiego oraz stosunkami polsko-łotewskimi w dwudziestoleciu międzywojennym.

Prof. Dariusz Jeziorny

Uniwersytet Łódzki
Głównym przedmiotem badań prof. Jeziornego jest historia stosunków międzynarodowych w okresie międzywojennym, szczególnie brytyjska polityka zagraniczna.

Dr Wiktor Marzec

Uniwersytet Warszawski
Do zainteresowań badawczych dra Marca należą: socjologia historyczna, dyskurs historyczny, historia intelektualna, historia ruchu robotniczego, przestrzeń publiczna.

Prof. Giennadij Matwiejew

Uniwersytet Moskiewski im. M. Łomonosowa
Autor publikacji naukowych poświęconych historii Polski i stosunków polsko-radzieckich, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.

Dr Aleksander Ogorodnikow

Państwowy Uniwersytet w Połocku
Do zainteresowań naukowych dra Ogorodnikowa należą: rozwój społeczno-gospodarczy miast w XX wieku; urbanizacja i procesy miastotwórcze; politogeneza i administracja publiczna.

Prof. Adam Ostanek

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Zainteresowania badawcze prof. Ostanka koncentrują się wokół dziejów ziem południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej w takich aspektach jak historia wojskowości, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz stosunki polsko-ukraińskie.

Dr Wojciech Paduchowski

Instytut Pamięci Narodowej (Kraków)
Zainteresowania badawcze dra Paduchowskiego koncentrują się wokół historii społeczno-gospodarczej Polski i powszechnej w XIX i XX w., a także filozofii historii oraz bezpieczeństwa publicznego.

Prof. Jan Pisuliński

Uniwersytet Rzeszowski
Do zainteresowań badawczych prof. Pisulińskiego należą: stosunki polsko-ukraińskie w XX wieku, historia dyplomacji, prawa człowieka.

Dr Aleksandra Pomiećko

United States Holocaust Memorial Museum
Do naukowych zainteresowań dr Pomiećko zaliczają się ogólnie pojęte nieregularne działania wojskowe w Europie wschodniej i byłym Związku Radzieckim w XX w.

Dr Piotr Puchalski

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Do zainteresowań naukowych dra Puchalskiego należą historia Polski w ujęciu globalnym; polityka kolonialna i narodowościowa; ewolucja ładu międzynarodowego; dekolonizacja.

Julie Reynolds, M.A., J.D.

Badaczka niezależna
Dr Reynolds jest Starszą Bibliotekarką Badawczą w Sądzie Apelacyjnym Stanów Zjednoczonych w Drugim Dystrykcie w Nowym Jorku.

Dr Jarosław Suchoples

Uniwersytet w Jyväskylä
Dr Suchoples prowadzi projekty naukowe na temat historii i pamięci związanej z obiema wojnami światowymi, a także Zimną Wojną.

Dr Krystian Maciej Szudarek

Uniwersytet Szczeciński
Dr Szudarek prowadzi badania naukowe nad polityką zagraniczną i dyplomacją Wielkiej Brytanii w XX wieku, zagadnieniem rozbrojenia w stosunkach międzynarodowych oraz historią Ligi Narodów.

Prof. Keely Stauter-Halsted

University of Illinois (Chicago)
Badania i działalność dydaktyczna Prof. Keely Stauter-Halsted obracają się wokół problemów grup etnicznych, tożsamości płciowej i klas społecznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Publikowała na wiele tematów, od chłopów po relacje polsko-żydowskie, prostytucję i handel ludźmi.

Prof. Mariusz Wołos

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Do zainteresowań naukowych prof. Wołosa należą historia stosunków międzynarodowych w I połowie XX w. oraz historia polskiej irredenty.